Feleségem hormonjai

Útmutató: Menstruációs információk férfiaknak

Ha valaha is elgondolkodtál azon, hogy mi is az a menstruáció, mi segítünk neked!

Informatív, férfiaknak szóló, a menstruációval kapcsolatos útmutatónk segít abban, hogy “menstruációs profivá” válj. Valamint, megkapod az eszközöket ahhoz, hogy támogasd a “félelmetes menstruálókat” az életedben. 

Mi is az a menstruáció?

A menstruáció a méhnyálkahártya havonta (átlagosan 28 naponként, de ez az időperiódus egyénenként, sőt ugyanannál az egyénnél is elég nagy változatosságot mutat, így gyakorlatilag 25-33 naponként) történő lelökődését és vérzés kíséretében történő kiürülését jelenti.

Egy normális menstruáció 2-10 napig tarthat, az egyén szervezetétől és hormonjaitól függően.

Amikor a menstruáció megkezdődik, az a menstruációs ciklus első napját jelzi. A ciklust a szervezetben lévő különböző hormonok (progeszteron és ösztrogén) szabályozzák. Ezek a hormonok szabályozzák a petesejt felszabadulását az ovulációnak nevezett folyamat során. Ekkor a méh felkészül a megtermékenyítésre és a terhességre. Ha pedig a terhesség nem következik be, a menstruációs ciklus újra kezdődik. 

Fontos megjegyezni, hogy a menstruáció nem jelzi a termékenységet. És sok embernek van menstruációja anélkül, hogy a petefészkei petesejtet bocsátanának ki.

De ha már a termékenységről beszélünk, akkor egy pillanatra tisztázzuk: a nők abszolút teherbe eshetnek a menstruációjuk alatt is. Mindig használjanak fogamzásgátlót, és figyeljenek a biztonságos szexre. 

Mikor jön meg a nőknek az első menstruációjuk?

A menstruáció általában 8 és 14 éves kor között kezdődik (egyeseknél korábban vagy később). Gyakori tévhit, hogy az első menstruáció megjelenése azt jelenti, hogy valaki szexuálisan aktív. Ez egyszerűen nem igaz. Az, hogy valakinek először jön meg a menstruációja, teljes mértékben a teste és a hormonok fejlődésétől függ, a szexnek ehhez semmi köze.

Vissza lehet tartani a menstruációt?

Nem, nem lehet. A menstruációs folyadék a hüvelycsatornán keresztül folyik ki a testből, nem pedig a hólyagon keresztül. A húgyhólyagot a záróizmokkal lehet szabályozni, és ezért lehet visszatartani a vizeletet. Ezzel szemben a méhnyálkahártya lebomlási folyamata akaratlanul történik, és nincsenek záróizmok, amelyek visszatartanák.

Milyen különböző méretű tamponok és betétek vannak?

Egy másik tévhit, hogy a tampon vagy betét mérete különösen a hüvely méretéhez kapcsolódik. Ez nem igaz. Az egész a menstruációs vérzéssel függ össze, és azzal, hogy mennyi folyadékot kell felszívni. A tamponok és betétek különböző nedvszívó képességgel kaphatók, amelyek megfelelnek a változatos mennyiségű vérzésnek.

Vannak, akiknek erősebb a vérzése, mint másoknak, míg a legtöbb embernél egyazon időszak alatt enyhe, közepes és erős vérzésű napokat tapasztalnak.

Azt is fontos megjegyezni, hogy egyes nők újrahasználható menstruációs termékeket, például menstruációs kelyheket vagy menstruációs alsóneműt választanak.  A menstruációs kehely egy kis gumi vagy szilikon csésze, amelyet a hüvelybe lehet behelyezni. A menstruációs fehérnemű olyan, mint bármely más fehérnemű, de úgy tervezték, hogy felszívja a menstruációs vért. 

A menstruációs görcsök tényleg ennyire rosszak?

Igen. A menstruációs görcsöket nehéz leírni azoknak, akik még sosem tapasztalták őket - ahogyan azt is nehezen lehet leírni, milyen érzés, ha ágyékon találják el azokat, akiknek más az anatómiájuk.

A menstruációs görcs majdnem olyan, mintha valaki belülről fogná és szorítaná a szerveidet. A fájdalom nagyon változó lehet, de gyakori, hogy a méh összehúzódásának érzését tapasztaljuk, amit szúró fájdalom vagy tompa fájdalom kísér.

Volt már gyomorfájása? Kicsit hasonló, de lejjebb, a hasadban érzed. És ha a görcsök és a vérzés önmagukban nem lennének elég rosszak, a menstruációt hátfájás, hányinger, hasmenés és hangulatváltozás is kísérheti.

Megkérdezheted valakitől, hogy menstruál-e?

Általános szabályként nem. Inkább ne! Túl gyakran csak akkor teszik fel ezt a kérdést, ha egy nő látszólag dühös, zaklatott vagy rossz napja van. A probléma ezzel az a mögöttes feltételezés, hogy az érzéseik vagy döntéseik irracionálisak és nem érvényesek - ami hihetetlenül frusztráló. Ha azonban azért kérdezed, mert őszintén segíteni akarsz és támogatást nyújtani, akkor kérdezz nyugodtan, esetleg inkább ráutalóan, képletesen.

Mi is az a premenstruációs szindróma (PMS,) és miért okoz hangulatingadozást?

A premenstruációs szindróma a menstruációt megelőző héten gyakran tapasztalt tünetek kombinációja. A premenstruációs tünetek változóak, és attól függ, hogy az egyén hogyan reagál a szervezetében bekövetkező hormonális változásokra. 

Vannak, akik egyáltalán nem tapasztalnak PMS-tüneteket, míg mások eléggé súlyosakat is tapasztalhatnak. Azoknál, akiknél a PMS jelentkezik, a gyakori tünetek közé tartozik a könnyezés, az ingerlékenység vagy a koncentrációs nehézség. Olyan fizikai tünetek is jelentkezhetnek, mint a letargia, fejfájás, görcsök, duzzadt mellek és étvágytalanság.

Ha valaki az életedben elmondja, hogy PMS-sel küzd, próbálj megértő és támogató lenni. Bár gyakran lekicsinyeljük, sőt, még viccelődünk is vele, a PMS nagyon is valóságos, és ilyen helyzetekben mindig fontos az  empátia és a pszichés támogatás.

Mit tehetek, hogy támogatóbb legyek?

Első és legfontosabb, hogy ne legyen kínos a dolog. A menstruációban nincs semmi „mocskos” vagy egészségtelen. A menstruációval kapcsolatos szégyenérzet és megbélyegzés (leginkább a megértés hiánya miatt) sokszor vezetnek ahhoz, hogy az emberek kényelmetlenül érezzék magukat a testükkel kapcsolatban.

Íme néhány gyakorlati dolog, amivel segíthetsz:

  • Ne ijedjen meg a menstruációval kapcsolatos termékektől

Ha egy doboz tampont látsz a fürdőszobában, vagy egy betét kiesik valakinek a táskájából, ne csinálj belőle nagy ügyet. Gondolj rá ugyanúgy, mint egy füldugóra vagy egy WC papír gurigára. Még jobb, ha felajánlod, hogy bevásárláskor megveszed a betéteket vagy tamponokat a háztartás számára. Hidd el, senki sem gondolja azt, hogy hirtelen menstruálni kezdtél, amikor meglátnak a pénztárnál néhány menstruációs termékkel. Ha valami, akkor valószínűleg azt kívánják, bárcsak több olyan férfi lenne a világon, mint te!

  • Tarts néhány menstruációs terméket a fürdőszobádban

Nincs annál rosszabb, mint amikor kifogy a betét vagy a tampon, vagy amikor váratlanul ér minket a menstruációnk - és ez még a legtapasztaltabbakkal is előfordul! Legyél te az a srác (férfi), akinek kényelmes, ha a fürdőszobaszekrényében (vagy az autójában, vagy a hátizsákjában) vannak menstruációs termékek. Azonnali piros pontokat kapsz.

  • Hívd ki a barátaidat és a családtagjaidat

Ha valaha is olyan emberek között vagy, akik megaláznak vagy megszégyenítenek másokat a menstruáció miatt, világosítsd fel őket a helyes magatartásról. Ez segíteni fog nekik abban, hogy lerombolják a menstruációval kapcsolatos általános mítoszokat, és a megértés talaján állva támogassák a menstruálókat.

 

Ha úgy érzed, hogy nem értesz eleget a menstruációról, olvass tovább, kérdezz tovább, és beszélj róla. Minél jobban megérted, annál jobban tudod támogatni az életedben - partnerként, apaként, testvérként, kollégaként vagy barátként - a menstruáló embereket.