A menstruációs termékekről
Menstruációs termékek
- Egészségügyi betét
- Tisztasági betét
- Tampon
- Applikátoros tampon
- Környezetbarát termékek
- menstruációs bugyi
- mosható menstruációs bugyi
- menstruációs kehely
- Hogyan válaszd ki a neked való terméket?
Az egészségügyi betét vagy intimbetét
Intimbetét, vastag betét, egészségügyi betét – ezt a régi és jól bevált menstruációs terméket többféleképpen is nevezhetjük. A betét lényege, hogy a fehérneműbe helyezve felszívja a menstruációs vért. Használata rendkívül egyszerű, ezért az első menstruáció esetén is jó választás. Hogyan kell használni? Csomagold ki, és a tapadós oldalával lefelé simítsd a bugyid belsejébe, hogy a puha, nedvszívó oldala érintkezzen a testeddel. Ennyi az egész!
A betét mindenhol kapható, és viszonylag olcsó. Amikor betétet választasz, fontos szempont a nedvszívó képesség, vagyis az, hogy mennyi vért képes magában tartani. A méretek között is válogathatsz, van például normál méretű és kifejezetten hosszú betét. Vannak „szárnyas” betétek is. A szárnyak kiálló, tapadós részek, amelyekkel a betétet még erősebben a bugyidhoz rögzítheted. Ez biztonságérzetet ad. A bőség zavara miatt talán az a legjobb, ha többféle betétet is kipróbálsz, és végül annál maradsz, amelyik a legjobban bevált.
Milyen gyakran kell cserélni az egészségügyi betétet?
A menstruáció erősségétől függően körülbelül 4 óránként kell cserélni. Ám vannak olyan betétek, például az éjszakai betét, amelyet sokkal tovább, akár 8 óráig is viselhetsz. Ezt a betétfajtát kifejezetten arra fejlesztették ki, hogy nyugodtan tudjál aludni olyankor is, amikor menstruálsz. Ami a cserélés idejét illeti, hasznos lehet, ha emlékeztetőt állítasz be a telefonodon. Néhány ciklus után már profi leszel abban, mikor kell diszkréten felkeresni a mosdót!
Amikor betétet cserélsz, a használt betétet soha ne húzd le a vécén, ehelyett dobd a szemetesbe. Ezután helyezz be egy új betétet. Tekerd bele a használt betétet az újonnan felbontott betét csomagolásába, és a szélek összenyomásával zárd le. Így a használt betétet biztonságosan tárolhatod akár a táskádban is, amíg nem találsz egy szemetest.
A tisztasági betét
A tisztasági betétet akár mindennap használhatod. Védi a bugyidat, mert felfogja a különböző típusú folyadékokat, legyen szó hüvelyi folyásról, pecsételő vérzésről, vizeletcseppekről, szex utáni nedvekről vagy izzadságcseppekről. Sokféle nedvszívó képességű és alakú tisztasági betét létezik. A nők körülbelül egyharmada rendszeresen használ tisztasági betétet. Első ránézésre nem egyértelmű, mi a különbség az egészségügyi betét és a tisztasági betét között. A válasz egyszerű. Az egészségügyi betétet (vagy intimbetétet) a menzesz idején kell hordani, a tisztasági betétet bármikor használhatod. Valamint onnan tudjuk megkülönböztetni, hogy a tisztasági betét kisebb és vékonyabb mint az egészségügyi betét.
Tampon
Lehet, hogy elsőre idegenkedsz a tampon felhelyezésétől, vagy nehéznek gondolod, de hidd el, nincs mitől tartanod! A világon több millió nő használ tampont a menstruáció ideje alatt.
A tampon a hüvelybe helyezve szívja magába a menstruációs vért. Apró, kúp alakú feje van, hogy könnyebb legyen felhelyezni. A tampon magába szívja a vért, míg a zsinórja a testeden kívül marad, hogy könnyen ki tudd húzni, amikor elérkezett a csere ideje. Vannak olyan tamponok, amelyek egy speciális applikátorral könnyítik meg a felhelyezést. A hagyományos tamponnál az ujjadat kell használnod. A helyesen felhelyezett tampon úgy helyezkedik el a hüvelyben, hogy azt egyáltalán nem érzed.
Ha úszni szeretnél a menstruáció alatt, tamponnal megteheted, szóval ne aggódj, ha pont nyaralás előtt jön meg! Ha a tampont használsz, 4-6 óránként cseréld újra. De még a 8 órán át tartó használat is biztonságosnak számít. Fontos, hogy ügyelj a higiéniára. A tampon használata előtt és utána is kezet kell mosni. Mindig a vérzés erősségének megfelelő legkisebb tampont válaszd, és rendszeresen cseréld .
A tampon használata
A tampon felhelyezése elsőre misztikus dolognak tűnik, de ha egyszer ráérzel, hogyan kell, gyorsan rutinműveletté válik. Az első alkalommal segíthet, ha elolvasod a dobozon található utasításokat. Elsőre próbálkozz egy alacsonyabb nedvszívó képességű (például mini) tamponnal. Jó ötlet az is, ha applikátoros változatot használsz, mert azt egy kicsit talán könnyebb felhelyezni.
-
Először is alaposan moss kezet.
-
Vedd szemügyre, hogy hová kerül majd a tampon! Egy tükör segítségével keresd meg a szeméremajkakat az ujjaiddal. Ezek az „ajkak” a szeméremtest részét képezik, és a hüvelynyílásnál találhatók. Ebbe a nyílásba kell behelyezned a tampont. Tartsd kéznél a tükröt, mert lehet, hogy szükséged lesz rá a felhelyezésnél!
-
Távolítsd el a tampon csomagolását, és tekerd ki a zsinórját. Ez fontos lépés, mert a zsinór segítségével fogod majd kihúzni a tampont.
-
Sokat segít, ha ellazítod a hüvelyizmokat. Ezek azok az izmok, amelyekkel visszatartod a vizeletet. Ha megfeszíted őket, nehezebb lesz feljuttatnod a tampont. Végy néhány mély lélegzetet, hogy megnyugtasd a testedet!
-
Fogd meg a tampont az aljánál (a zsinórnál), és találj egy kényelmes pozíciót: például az egyik lábaddal lépj fel a vécé szélére, vagy hajlítsd be a térdedet! Az a lényeg, hogy kényelmes legyen.
-
Az egyik kezeddel hajtsd el a szeméremajkakat, a másik kezeddel pedig, egyik ujjadat a tampon végén tartva, helyezd a tampon csúcsát a hüvelynyíláshoz. Gyengéden nyomd be a tampont az ujjaddal a derekad irányába, vagyis ne egyenesen felfelé.
-
Lassan csúsztasd a helyére – használd az ujjad teljes hosszát –, de a zsinór maradjon kint.
-
A mutatvány után moss kezet. Ennyi az egész. Megcsináltad!
Ha helyesen helyezted fel a tampont, semmit nem szabad érezned. Ha kényelmetlennek érzed, tovább kell csúsztatnod, vagy húzd ki, és próbálkozz újra egy új tamponnal. Onnan fogod tudni, hogy a tampon a helyén van, hogy semmit nem érzel. Amiatt ne aggódj, hogy esetleg túlságosan is felnyomod a tampont, mert a méhnyak miatt ez úgyse menne.
Az applikátoros tampon felhelyezése
Vannak olyan tamponok, amelyek műanyagból vagy kartonból készült applikátorban kaphatók. Ezek az applikátorok megkönnyítik a felhelyezést. Ennél a típusnál az ujjad a testeden kívül marad, és megtartja az applikátort, amíg az a helyére csúsztatja a tampont. Van, aki a hagyományosat szereti jobban, mások az applikátorosat kedvelik. Egyik típus sem jó vagy rossz, a választás egyszerűen ízlés kérdése.
-
Végezd el a fenti első négy lépést: moss kezet, keresd meg a hüvelynyílást, csomagold ki a tampont, és lazítsd el az izmaidat. Ezeknél a tamponoknál van egy típus, amelynél a behelyezés előtt egy kissé ki kell húzni a tampont az applikátorból, ezért mindenképpen nézd meg a csomagoláson található utasításokat.
-
Fogd meg az applikátor felső részét az aljánál, vagyis azt a csövet, amelyben a tampon található. Vannak olyan tamponok, amelyeknél egy kis perem segít tartani az applikátort.
-
Gyengéden csúsztasd az applikátort a hüvelyedbe, a derekad irányába. Állj meg, amint az ujjad megérinti a hüvely bemenetét.
-
A mutatóujjaddal most told a felső csőbe az applikátor alsó részét – azt, amelyik a testeden kívül maradt. Ezzel kinyomod a tampont az applikátorból, egyenesen a hüvelybe.
-
Lassan húzd ki az applikátort, és dobd a szemetesbe. A tampon így a helyére került, a zsinórja pedig a testeden kívül maradt.
-
Moss kezet, és már mehetsz is a dolgodra!
Előfordulhat, hogy többször is próbálkoznod kell, mire a tampon kényelmesen a helyére kerül, főleg, ha a használata még nem vált rutinná. Nyugodtan próbálkozz, amíg magabiztossá nem válsz! Ha nem megy, kérj segítséget valamelyik barátnődtől vagy családtagodtól, aki szívesen elmondja neked, mit hogyan kell tenned.
Tampon eltávolítása
Gyengéden, de határozottan húzd meg a zsinórt, és a tamponnak könnyedén ki kell csusszannia. Nem kell sietned, apránként is kihúzhatod, ha úgy könnyebbnek érzed. Mielőtt nekifognál, lélegezz mélyeket, hogy ellazulj!
Miért nem tudom könnyen kihúzni a tampont?
Ha nem sikerült kihúznod a tampont, előfordulhat, hogy még bent kell hagynod. Ugyanis az a tampon, amelyik nem szívta meg magát menstruációs vérrel, akadozhat a hüvelyben. Miért? Azért, mert a tampon nem elég síkos, és ezért hozzásúrlódik a hüvely falához. Ilyenkor az ujjad segítségével vihetsz egy kis síkosítót a hüvelybe, hogy megkönnyítsd a tampon útját. Az is segíthet, ha pisilsz egyet a kihúzás előtt, vagy végzel néhány légzőgyakorlatot, hogy ellazuljanak az izmaid.
Ne ess pánikba, ha nem találod a zsinórt! Ha terpeszállásban behajlítod a térded, és óvatosan a hüvelybe csúsztatod a hüvelyk- és mutatóujjadat, érezni fogod, hol van a zsinór. Nyugodj meg, és lélegezz mélyeket! Ha így sem sikerül, kérj meg valakit a családodból vagy akár a legjobb barátnődet, hogy instruáljon téged. S ha ez sem segít, az orvosod egészen biztosan el tudja távolítani a tampont, habár erre a legritkább esetben van szükség. A tampon zsinórja általában kilóg a hüvelyből, így a kihúzás nem szokott gondot jelenteni.
A tampont ideális esetben négy óránként kell cserélni, és legfeljebb nyolc órán át hagyhatod bent. Ez persze a menstruációd erősségén és az elfoglaltságodon múlik.
Mit tegyek, ha fáj a tampon eltávolítása?
A tampon kihúzásának nem szabad fájnia. Ha több mint négy órán át bent volt, és még így is kellemetlen kihúzni, akkor valószínűleg nem a menstruáció erejének megfelelő tampont használtál.
A fájdalom elkerülése miatt az a legjobb, ha mindig a vérzésnek megfelelő tampont használsz, és persze csak akkor használj tampont, amikor menstruálsz! Ha nem vagy benne biztos, hogy mikor fog megjönni, vagy a menzesz vége felé nem tudod, hogy lesz-e még pár csepp vérzés vagy sem, inkább tegyél be egy betétet vagy vegyél fel egy menstruációs bugyit.
Amikor két menzesz között pecsételő vérzést tapasztalsz, jobb, ha tampon helyett tisztasági betétet használsz. Ez a vékony betét remekül gondoskodik alsóneműd védelméről, így nem kell nyugtalankodnod a vérzés miatt.
Ha továbbra is fájdalmas a tampon eltávolítása, keresd fel az orvosodat, mert lehet, hogy fertőzés vagy valami más áll a háttérben.
Hogyan dobjam ki a tampont?
Légy körültekintő, amikor kidobod a tampont! Soha ne húzd le a vécén, mert dugulást okozhat. Ehelyett csomagold be egy kevés vécépapírba, és dobd a szemetesbe. Ezután moss kezet, helyezz be egy új tampont, újra moss kezet, és már mehetsz is a dolgodra.
Néhány alkalom múlva a tampon cseréje és kidobása is rutinosan fog menni. Lehet, hogy ragaszkodsz a tamponhoz, de az is előfordulhat, hogy inkább másmilyen menstruációs terméket használnál. Ez egy személyes döntés.
Környezetbarát megoldások
Többször használható, mosható menstruációs bugyi
Ugye, milyen jó lenne, ha a menstruáció alatt is a szokásos kényelmes fehérneműdet hordhatnád? Pontosan ezt teszi lehetővé a menstruációs bugyi. Kinézetre és érzetre is pont olyan, mint egy hagyományos alsónemű, egyetlen apró, ám lényeges különbséggel. A menstruációs bugyiban van egy olyan réteg, amely magába szívja a menstruációs vért, és a vérzés erejétől függetlenül egész nap biztonságot nyújt. Nem túlzás, tényleg kibír egy egész napot! Épp ezért nem kell a csere vagy az átázás miatt aggódnod.
Mosható egészségügyi betét
A mosható egészségügyi betét is környezetbarát termék. Hasonlít a hagyományos betétre, ám ahelyett, hogy használat után kidobnád, csak kimosod, és újra felhasználhatod. Pamutból és bambuszból készül. Ezeknek az anyagoknak jó a nedvszívó képességük, és kellemesen puha a tapintásuk. A mosható betétek általában patentos szárnyakkal rögzíthetők az alsóneműhöz. A hagyományos betéthez hasonlóan ezek a betétek is többféle méretben és nedvszívó képességgel kaphatók.
Menstruációs kehely: a tampon alternatívája
A menstruációs kelyhet a tamponhoz hasonlóan a hüvelybe kell helyezni. A különbség az, hogy a kehely nem magába szívja a vért, mint a tampon, hanem összegyűjti. Az apró, tölcsér alakú kehely rugalmas gumiból vagy szilikonból készül. Sokan idegenkednek a használatától, de egy kis gyakorlással könnyen elsajátítható a felhelyezése.
A menstruációs kehely környezetbarátabb megoldás, mint a tampon, mert akár 10 évig is használható! Drágább, mint a többi menstruációs termék, de hosszú távon igazából még spórolsz is vele, mert nem kell minden hónapban megvenned.
A menstruációs kehely használata
Ha a tampon használata nem okoz gondot, a menstruációs kehely felhelyezése is úgy fog menni, mint a karikacsapás.
-
Előszöris moss kezet.
-
A nedves menstruációs kehely felhelyezése sokkal könnyebb, ezért vizezd be vagy kend be a karimáját egy kevés vízalapú síkosítóval.
-
Hajtsd félbe a menstruációs kelyhet, és fogd meg az egyik kezeddel.
-
Told be a hüvelybe úgy, mint egy hagyományos tampont, néhány centiméterrel a méhnyak alá.
-
Amikor a helyére került, forgasd el, majd engedd el. Ekkor kiugrik az összehajtott kehely, és légmentesen elzárja az utat a menstruációs vér elől.
Ilyen egyszerű! Használat előtt mindenképpen olvasd el a megvásárolt kehelyhez adott használati utasításokat. A leírás egyszerűnek tűnhet, de elsőre nem mindenkinek sikerül tökéletesen felhelyezni a kelyhet. Ha neked sem jött össze, ne csüggedj el! Vegyél egy mély levegőt, tarts egy kis szünetet, majd próbálkozz újra. Amikor a kehely megtelt, ürítsd ki, mosd tisztára vagy törölgesd meg, és helyezd vissza.
Hogyan kell kimosni az újra felhasználható menstruációs termékeket?
A többször használatos menstruációs termékek jó sokáig kitartanak, ha megfelelően bánsz velük, és hosszú távon az áruk is kedvezőbb.
Mivel a nevükben is benne van, hogy moshatóak, nem kell sokat gondolkodnod rajta, mit kell tenni velük használat után. Először öblítsd ki őket hideg vízben, majd dobd be a mosógépbe. Ennyi az egész! Ne használj öblítőt és fehérítőt, mert a nedvszívó képességük csökkenhet.
A menstruációs kelyhet is meg kell mosni két használat között, de a kehely azért egy kicsit más törődést igényel, mint a mosható menstruációs bugyi vagy betét. Miután kiürítetted belőle a vért, hideg vízzel öblítsd át, majd helyezd vissza. Ha erre nincs lehetőséged, töröld át vécépapírral. A menstruációs kelyhet minden ciklus után fertőtleníteni kell, vagyis ki kell főzni. Forralj fel egy kis vizet, és 5 percig forrald benne a kelyhet. Érdemes erre a célra elkülöníteni egy edényt, amit csak erre a célra használsz.!
Hogyan válasszam ki a nekem való menstruációs terméket?
Miután utánajártál a termékeknek, és már sejted, melyik lesz a befutó, akkor már csak egy dolog maradt hátra: próbáld ki! Simán meglehet, hogy az egyik barátnőd a tamponra esküszik, a másik a betétre, neked meg a menstruációs kehely fog beválni. Nem vagyunk egyformák!
Ráadásul a döntésedet bármikor megváltoztathatod, sőt, akár egy menstruációs cikluson belül is használhatsz különböző termékeket. Az a lényeg, hogy olyan terméket használj, amelyikkel komfortosan érzed magad, amelyikkel semmiről nem kell lemondanod, és amelyikkel biztonságosan tudod kezelni a menstruációdat.